13 Nisan 2013 Cumartesi

Elektrogitarın TarihçesiELEKTROGİTAR TARİHİ

Elektrogitar modern müziğin en önemli icatlarından birisidir.
Blues, Rock'n roll, Country, Heavy Metal hatta Caz, türü ne olursa olsun elektro gitar kendi karakteristiği olan çok yönlü bir müzik aletidir.
Yüz yıldan daha az bir süre geçmişi olsada bu zaman içerisinde bazı modelleri yıllarca aynı kalıp diğerleri değişimlere uğramıştır.
Günümüzde de bu gelişme devam etmektedir ancak ne kadar değişse de köklerine daima sadık kalmıştır.1924 yılında Ses mühendisi Lloyd Loar ilk gitar manyetiğini tasarladı. Bu manyetik ile gitar tellerinin titreşimlerini elektrik sinyallerine çevirebilmişti. Ancak, ilk elekro gitarın üretilmesi 1931 yılından önce olmadı. ‘Kızartma tavası’ (Frying pan) diye adlandırılan bu çelikten yapılmış müzik aleti,  Rickenbacker Electro firmasından  George Beauchamp tarafından tasarlandı. Beauchamp, 1936 yılında elektro gitar patentini almıştır.‘Kızartma tavası’ aslında Hawaii müziği için tasarlanmıştı. Çünkü o yörenin müziğinin temel enstrümanı gitardı ve Beauchamp kalabalık bir ortamda herkesin duyabilmesi için gitar sesini yükseltmeye ihtiyaç duyuyordu. Aynı süre içerisinde, orkestralarda da bu enstrüman populer olmaya başlamıştı. Tek manyetik takılmış bu gitarlar, orkestralardaki diğer üflemeli çalgıların kuvvetli seslerinin arkasından artık sesini duyurabiliyordu. Charlie Christian ve Benny Goodman kendi adlarını taşıdıkları orkestralarında, çelik telli akustik Gibson ES-150 modele taktıkları manyetikle kullanmaya başladılar.
FENDER


Leo Fender kendisine ait dükkanında radyo tamirciliği yapardı. Aslında saksafon çalardı ve hayatında hiç gitar çalmamıştı. Leo Fender, gitar mayetiğinin ‘kızartma tavası’ndaki gibi büyük olması gerekmediğini düşünüyordu. Bu düşünce ile yola çıkarak aynı mantıkla çalışan manyetiklerin küçüklerini geliştirip bunları standart klavyeli gitarlarda kullanmayı denedi.

Tarihteki ilk Fender Stratocaster gitar, 1954 yılında George Fullerton, Freddie Tavares ve Leo Fender tarafından tasarlandı. Stratocaster yada Strat model gitar, o zamandan beri dünyanın en çok kopyalanan gitarı oldu. Stratocaster ilk olarak Amerikan Folk Müziği sanatçısı Bill Carson için tasarlandı. ‘Bu gitar bana özel dikilmiş bir gömlek gibi omalı’ diye ifade eden Bill Carson her ne kadar Stratocaster’i desteklese de Strat’ı yaptığı bütün stüdyo kayıtlarında kullanan ilk rock’n roll müzisyeni Buddy Holly’dir.

Fender Stratocaster ve Telecaster, rock, blues ve Amerikan folk müziği olan Country tarzının en çok tercih edilen gitarıdır.
Bu arada Fender 1950 yılında, sonraları Telecaster diye adlandırılan ‘Broadcaster’
adında bir model üretti.

Sonrasında Strat, Jimi Hendrix gibi solak gitaristlerin elinde görülmeye başladı. Telleri ters sırayla takan Hendrix bu şekilde çaldığı Strat’ını sahnede çalarken yakan ilk gitarist olarak da tarihe geçmiştir.

Dünyaca ünlü Fender kullanan gitaristler: Jeff Beck, Ry Cooder, Robert Cray, The Edge (U2), David Gilmour (Pink Floyd), Eric Johnson, Mark Knopfler (Dire Straits), Alex Lifeson (Rush), Yngwie J. Malmsteen, Hank Marvin (The Shadows), Pete Townshend (The Who), Stevie Ray Vaughan, Adrian Smith (Iron Maiden), Robin Trower, Mark Bolan (T. Rex), Graham Coxon (Blur), Nokie Edwards (The Ventures), Jonny Greenwood (Radiohead), Justin Hayward (The Moody Blues), Steve Howe (Yes), Bernie Leadon (Eagles), Francis Rossi (Status Quo), Mike Stern (Miles Davis)


GİBSON


1940 yılının sonlarında ortaya çıkan Les Paul’un ‘Kütük’ (The Log) diye adlandırılan ilk prototipi ilk tasarlandğında reddedildi. Ancak, masif gövdeye sahip olmayan gövdesi boş gitarlarda eko problemleri yaşanıyordu ve bunu aşabilmenin tek yolu ise manyetiklerin etrafındaki boşluğun azaltılmasıydı. Bunuda gerçekleştirebilmenin tek yolu masif bir gövde idi. O yıllarda Thomas Edison’un tasarladığı yekpare gövdeye sahip manyetikli kemanları örnek aldılar. Gibson, bu yeni akım yekpare gövde modasına ayak uydurmak istiyordu. Gibson şirketinin başkanı Ted McCarty, Gitarist Les Paul ile çalışmaya başladı. İlginç tesadüf; McCarty de aynı Leo Fender gibi hayatında hiç gitar çalmamıştı.

İngiliz müziğinin Amerikayı kasıp kavurduğu, 60’lı yılların başında Rolling Stones gitaristi Keith Richards’ın 1959 model bir Les Paul alıp Amerika’da Rolling Stones konserinde çalmaya başlamasıyla bu gitarın ünü arttı. Bir diğer İngiliz gitarist Eric Clapton’da ilk yıllarında Les Paul kullanmış daha sonra Jimi Hendrix’i gördükten sonra Fender Stratocaster’a geçiş yapmıştır. Gibson yekpare gövdeli gitarları her ne kadar harmonik yumuşak ve temiz ses tonu arayan Caz gitaristleri tarafından tercih edilse farklı müzik türlerinde de kullanılmıştır.


Dünyaca ünlü Gibson kullanan gitaristler: Jimmy Page (Led Zeppelin), Slash
(Guns’n Roses), Zakk Wylde (Ozzy Ozbourne), Billie Joe Armstrong (Green Day), Al Di Meola,
Steve Hackett (Genesis), Tony Iommi (Black Sabbath), B.B. King, John McLaughlin, Pat
Metheny, Gary Moore, Ted Nugent, Joe Perry (Aerosmith), Randy Rhoads (Quiet Riot/Ozzy
Osbourne), Keith Richards (The Rolling Stones), Gary Rossington (Lynyrd Skynyrd), Carlos
Santana, Angus Young (AC/DC)


Diğer ilginç bilgiler


Genelde altı adet telden oluşan elektro gitarların yanında oniki telli olanlarını da görmek mümkündür. 90’lı yıllarda, Steve Vai gibi bazı gitaristler yedinci tele sahip olarak tasarlanmış gitarları kullandılar.
- Gitar notaları en çok satılan parça; Stairway to Heaven – Led Zeppelin
- 2007 yılında, Rolling Stone Dergisi tüm zamanların en iyi gitaristi olarak Jimi Hendrix’i gösterdi
- Elle Dergisi de En iyi bayan gitarist olarak Joan Jett’i gösterdi
- 1948 yılında trafik kazası geçiren ve kolu kırılan Les Paul, doktoruna kolunu ‘kalıcı’ olarak gitar çalma konumunda bırakmasını istedi
- 0001 seri numaralı Fender Stratocaster, İngiliz rock grubu Pink Floyd grubunun gitaristi David Gilmour’ un özel kolleksiyonundadır.
- 1950 yılında Leo Fender, gitarlarının sapının sağlamlığını ve asla esnememe özelliğini ispat için gitar sapını iki sandalye arasına koyup üzerine çıkardı.
- Fender Telecaster modeller ilk çıkmaya başladığında aynı ismi taşıyan bateri olduğundan, yeni bir isim düşünülüyordu. Bu sürede çıkan telecater modellerin adı sapında yazmıyordu. Bu gitarlar ‘nocaster’ diye adlandırıldı.
- Jimi Hendrix’in mezar taşında Fender Stratocater resmi bulunmaktadır.
- Fender gitarlarının ahşabı akçaağaçtan yapılır. Bu ağaçlar, gitar yapabilecek kadar büyüklüğe dünyada sadece Oregon’da erişebiliyor.
- Fender gitar fabrikasında günde 90.000 adet gitar teli üretiliyor. Bu da yılda 20.000 km ile dünyanın çevresini sarmaya yetiyor.

Kaynaklar;

http://www.history-of-rock.com/guitarstwo.htm
http://www.guitardomain.com/Electric-Guitar-History.html
http://www.ehow.com/about_6636825_interesting-electric-guitars.html#ixzz0uxcm7AD5
http://www.reptorproductions.co.uk/guitar/40_Interesting_facts_about_electric_guitars.html
http://www.electricguitarz.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder